Велико слово у вишечланим географским називима

Резултат теста

1. Обрати пажњу на то како су у горњем тексту написана географска имена. У тексту су дати вишечлани називи држава, низија и полуострва. Можеш ли да означиш правилности које се уочавају у писању ових назива?

2. У тексту су дати примери за називе планинских врхова, пећина, река, пешчара, низија. Да ли уочаваш правописна правила на основу којих су написана? Означи их.

3. Правило за писање имена планина, река, брда, језера, низија, мора, канала, пећина, кањона, клисура је: прва реч се пише великим словом, остале речи малим, осим ако су саме по себи властита имена.

4. Обележи правилно написане примере.

5. Ако се у оквиру неког географског назива (имена држава и насељених места), појављује помоћна реч (везник или предлог), она се пише малим словом (Босна и Херцеговина, Двор на Уни).




6. Имена клисура, пећина, кањона, река, мора, бара, језера, океана, острва, полуострва, низија, планинских врхова, пешчара, обала, бара, пишу се?

7. Имена држава, континената, имена насељених места (градови и села). Ако се њихова имена састоје од више речи, пишу се?

8. У тексту су дата имена језера. Да ли уочаваш правописна правила на основу којих су написана? Означи их.

9. Обележи правилно написане примере.

ШТА ЖЕЛИШ ДА УРАДИШ?

ВИДИ РЕЗУЛТАТЕ
ПОШАЉИ РЕЗУЛТАТЕ