Османско царство од XVI до XVIII века
1. Основна управна и војна јединица у Османском царству био је:

2. Деца хришћана која су одузимана од родитеља, преобраћана у ислам и васпитавана на турском језику била су:

3. Престоница Османског царства 1453. године постаје:

4. На челу Османског царства налази се владар, који је носио титулу:

5. Османско царство трајало је:

6. После султана, највиши орган државне управе био је:
7. Како се називао привилеговани слој становништва?

8. Носиоци судске власти у Османском царству биле су:
9. Више санџака чинило је већу управну јединицу- беглербеглук.

10. Врхунац моћи Османско царство је доживело за време владавине:

11. На шта се делио сваки санџак?

12. Како су се називали коњаници који су за војну службу добијали земљишне поседе?

13. На Дивану су заседали:
ШТА ЖЕЛИШ ДА УРАДИШ?
ВИДИ РЕЗУЛТАТЕ
ПОШАЉИ РЕЗУЛТАТЕ
Резултат теста

